Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Młodzi badacze kultury żydowskiej w Warszawie

12 kwietnia 2023 r., na kilka dni przed 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, grupa ciekawych świata uczennic i uczniów naszej szkoły pod opieką pani Anny Mosur-Łukaszewskiej i pana Dawida Łuczaka wybrała się do Warszawy, by poznać bliżej historię mieszkających tam niegdyś bardzo licznie Żydów.
W programie wyjazdu znalazła się przede wszystkim wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie można było dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat tradycji żydowskich. Szczególnie zainteresowały nas opowieści o życiu codziennym Żydów, o ich koszernej kuchni i obyczajach ślubnych, bolesny ślad zostawiła natomiast wiedza o nastrojach antysemickich, które doprowadziły do Zagłady w czasie II wojny światowej. Druga część naszego wyjazdu wypełniona została spacerem po stolicy. Przechadzkę rozpoczęliśmy przy Pomniku Bohaterów Getta, a następnie odwiedziliśmy same ważne miejsca – Pomnik Umschlagplatz, mur getta, Kopiec Anielewicza przy ul. Miłej… Szczególne wrażenie wywarła na nas wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym. Dowiedzieliśmy się z niej o działalności grupy Oneg Szabat, która pod kierunkiem historyka Emanuela Ringelbluma dokumentowała życie w getcie.
Wróciliśmy pełni wrażeń, bogatsi o wiedzę i doświadczenia, które – mamy nadzieję – pomogą nam lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość.   
Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu „Żyli wśród nas” i dofinansowany ze środków Rady Rodziców.