Zwycięstwo na SkillsPoland 2022 w Gdańsku

W dniach 23-25 listopada 2022 r. w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO odbyły się zawody branżowe SkillsPoland 2022.
Słowami organizatorów wydarzenia: „WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills.”

Zrzut ekranu 2022 12 02 112743

Zrzut ekranu 2022 12 02 112929

Czym są zawody WorldSkills? To największe tego rodzaju mistrzostwa na świecie, które stwarzają młodym ludziom okazję do współpracy z liderami branż, prezentacji swojej wiedzy i umiejętności oraz zdrowej rywalizacji. To wspaniała okazja do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń – zarówno dla młodzieży, jak i osób związanych ze szkolnictwem branżowym. Spotkania stwarzają szansę do nawiązania współpracy szkół i młodych ludzi z pracodawcami, a także podjęcia kooperacji międzyszkolnych. W wyniku spotkań i działań związanych z mistrzostwami dyrekcja Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu nawiązała współpracę z Państwowymi Szkołami Budownictwa w Gdańsku oraz Zespołem Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu, które to kontakty na pewno zaowocują w przyszłości wspólnymi działaniami nie tylko na polu kształcenia zawodowego.
SkillsPoland to wydarzenie organizowane z zaskakująco wielkim rozmachem. Zawodom przez cały czas towarzyszą sesje i debaty eksperckie poruszające zagadnienia związane z szeroko pojętym rozwojem kształcenia zawodowego, a także konkursy dla młodych uczestników wydarzenia, które przyciągają tłumy.
Reprezentanci Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w 2022 roku startowali w czterech kategoriach, i – jako jedyni z regionu – stanęli na podium.

W kategorii: stolarstwo pierwsze miejsce zajął, niepokonany od 2021 roku Radosław Kropaczewski (nauczyciel praktycznej nauki zawodu, absolwent ZSBD, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku: technologia drewna). Radosław w przyszłym roku zmierzy się z najlepszymi na mistrzostwach Europy EuroSkills 2023 w Gdańsku.

W kategorii: instalacje sanitarne i grzewcze: drugie  miejsce zajął Michał Jelinski, zeszłoroczny zwycięzca w tej dziedzinie. Michał jest nauczycielem praktycznej nauki zawodu, absolwentem ZSBD i studentem Politechniki Poznańskiej na kierunku: budownictwo.

W tym roku po raz pierwszy w rywalizacji udział wzięły uczennice kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu. W kategorii: architektura krajobrazu zaszczytne drugie miejsce, po emocjonującej walce zajęły Aleksandra Paluszkiewicz i Zuzanna Wierzowiecka. Zadanie, wykonywane przez dziewczęta zawierało także elementy stolarstwa i budownictwa, tym bardziej należy docenić poziom przygotowania merytorycznego i praktycznego zawodniczek.

Podobnie, jak w zeszłorocznych zawodach, do konkursu w kategorii: stolarstwo zakwalifikowało się trzech zawodników ZSBD, wraz z Radosławem Kropaczewskim w zawodach wzięli udział uczniowie Mateusz Jakubowski i Filip Górecki. Do tegorocznej edycji w kategorii: meblarstwo zakwalifikował się także Paweł Wawrzyniak (nauczyciel praktycznej nauki zawodu, absolwent ZSBD, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku: technologia drewna).
Udział w finale poprzedza długi okres intensywnych przygotowań pod okiem ekspertów z firm branżowych oraz nauczycieli zawodu. Zawodnik, który przejdzie eliminacje do kolejnego etapu szlifuje też znajomość języków obcych oraz pobiera naukę z zakresu kompetencji miękkich. Sam, udział w mistrzostwach branżowych jest już wielkim sukcesem dla młodego człowieka, a kompetencje i doświadczenie, które zdobędzie będą mieć wpływ na jego dalszą karierę.
Zeszłoroczni mistrzowie SkillsPoland 2021 w październiku i listopadzie tego roku brali udział w finałach międzynarodowej rywalizacji WorldSkills, która odbywała się w 15 krajach i regionach, gdzie ponad 1000 liderów branż z 58 państw rywalizowało w 62 konkurencjach. Zawodnicy ZSBD Michał Jelinski i Radek Kropaczewski znaleźli się wówczas wśród 15 reprezentantów Polski!
Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu jest poznańskim pionierem w udziale w zawodach SkillsPoland i WorldSkills, które cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem wśród dyrektorów szkół i przede wszystkim uczniów szkół branżowych i techników. Udział coraz większej ilości zawodników będzie szansą dla rozwoju samych mistrzostw, m. in. dzięki możliwości dodawania kolejnych kategorii konkursowych. Jest to jednak przede wszystkim olbrzymia szansa dla młodych ludzi, którzy w trakcie przygotowań do konkurencji i już na samych zawodach zdobywają wiedzę i doświadczenie, pozwalające rozpocząć i rozwijać karierę zawodową.

Poznański Serwis Oświaty - link do artykułu

 

Tagi: SkillsPoland WorldSkills EuroSkills

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design