Ćwiczenia z Sudoku

Sudoku
Zasady gry:

W grze chodzi o to, żeby wypełnić planszę w ten sposób, aby w każdym wierszu oraz w każdej kolumnie i w każdym dziewięciopolowym kwadracie 3x3 znalazły się cyfry od 1 do 9 przy czym cyfry te nie mogą sie powtarzać w żadnym wierszu, kolumnie i dziewięciopolowym kwadracie.

W odróżnieniu od innych gier i łamigłówek sudowku nie wymaga od grającego tylko wykonywania rachunków matematycznych, ale logicznego myślenia. Przy rozwiązywaniu planszy wymagana jest cierpliwość i logiczne myślenie.

Podczas wypełniania planszy należy wpisywać tylko liczby, których miejsca jesteśmy pewni, gdyż jeden błąd powoduj gre nierozwiązalną.

Historia:

Gra zanim pojawiła się w obecnej postaci przeszła wiele zmian i przekształceń. Obecna wersja pojawiła się dopiero w Japonii w 1986 r. Jednak sławe i popularność zyskało, a raczej zyskuje dopiero teraz. Jest hitem ostatnich lat.

Ciekawostki:

1. W 2005 roku wybitni matematycy Bertram Felgenhauer z Politechniki w Dreźnie oraz Frazer Jarvis z Uniwersytetu w Sheffield udowodnili, że istnieje 6 670 903 752 021 072 936 960 różnych poprawnych plansz sudoku.

2. Pierwszym mistrzem świata w sudoku została Jana Tylová z Czech we włoskim miasteczku Lucca w 2006 r. Pierwszym mistrzem polski został Michał Karwański.

3. Sudoku ukazało się pierwszy raz w prasie w The Times 12 grudnia 2004 r. W Polsce sudoku opublikował pierwszy tygodnik Polityka 15 czerwca 2005 r.


sp
zkfasdvefgoro