Technikum Budowlano - Drzewne

Technik technologii drewna - po gimnazjum

Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, chemia, informatyka.
Przedmioty rozszerzone: matematyka, język angielski.
Przedmioty uzupełniające: historia i społeczeństwo, chemia w drewnie.
Języki obce: język angielski - kontynuacja; drugi język do wyboru: niemiecki lub rosyjski.


Absolwent klasy w zawodzie technik technologii drewna potrafi organizować i prowadzić procesy przetwarzania drewna i materiałów drewnopodobnych, wykonuje wyroby z drewna, zajmuje się naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich, programuje i obsługuje urządzenia stosowane w przetwarzaniu drewna, prowadzi nadzór nad procesami produkcyjnymi. Proponujemy również rozszerzenie kształcenia w zakresie meblarstwa.

Nasi absolwenci mogą:
- podjąć pracę w zakładach przemysłu meblarskiego, renowacji mebli, przemysłu tartacznego, stolarki budowlanej oraz w instytucjach badawczych, laboratoriach,
- samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą,
- podjąć dalszą naukę na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dajemy naszym uczniom możliwości uczestniczenia w konkursach, wspierając w ten sposób rozwój ich pasji i umiejętności, wielokrotnie byliśmy dumni z ich sukcesów, np. w 2015 roku w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Wiedzy o Drewnie nasi uczniowie zajęli dwa pierwsze miejsca uzyskując status studenta na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie, w tym samym roku prace ich kolegów zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Wyczarowane z drewna”; Uczniowie biorą udział w wycieczkach zawodoznawczych, zwiedzają zakłady przemysłowe i usługowe, uczestniczą w pokazach i warsztatach, odwiedzają targi DREMA.
Zdawalność egzaminów zawodowych wg danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wynosi w kraju 59%, w naszej szkole 88%.
Dla ułatwienia uczniom nauki, a także zmniejszenia wydatków rodziców, SZKOŁA ZAPEWNIA BEZPŁATNY KOMPLET PODRĘCZNIKÓW DO WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW wypożyczany każdemu uczniowi z biblioteki szkolnej na cały rok nauki.

W zakresie fachowej wiedzy zawodowej absolwent będzie przygotowany do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych, organizowania i wykonywaniu prac związanych z naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich, programowania oraz obsługi obrabiarek i urządzeń stosowanych w procesie przetwarzania drewna, sporządzania dokumentacji projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej. Przedmiotem kształcenia będzie również organizowanie i nadzorowanie procesów produkcyjnych związanych z przetwarzaniem drewna w zakładach przemysłu drzewnego: meblarskiego, tartacznego, stolarki budowlanej, produkcji tworzyw drzewnych, opakowań, galanterii drzewnej oraz w ośrodkach projektowania i marketingu wyrobów z drewna, na stanowiskach techniczno – produkcyjnych, projektowych lub w laboratoriach.
Absolwent wyposażony będzie również w podstawową wiedzę z zakresu podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej jak i przygotowania dokumentacji przetargowej w tym zakresie.
Szkoła nasza kształcenie w zawodach drzewnych prowadzi od ponad sześćdziesięciu lat. Rozpoczęło się ono na poziomie szkoły zasadniczej, kształcącej stolarzy i tapicerów, następnie w technikum będącym kontynuacją szkoły zasadniczej a potem w technikum pięcioletnim, kształcącym techników technologii drewna. Od 2003 roku, po reformie systemu oświaty, prowadzimy naukę w technikum czteroletnim, kontynuując wieloletnie kształcenie fachowców – drzewiarzy.

AKTUALNIE JESTEŚMY JEDYNĄ SZKOŁĄ W POZNANIU, A NAWET CAŁYM REGIONIE WIELKOPOLSKI, KSZTAŁCĄCĄ W ZAWODACH DRZEWNYCH.

Posiadamy własne warsztaty szkolne gdzie uczniowie odbywają część zajęć praktycznych oraz wiele kontaktów z zaprzyjaźnionymi przedsiębiorstwami przemysłu drzewnego i firmami prowadzonymi, bardzo często, przez naszych absolwentów które przyjmują uczniów na praktyki. Część praktyk uczniowie odbywają także na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W budynku szkoły posiadamy pracownie specjalistyczne do zajęć teoretycznych oraz do ćwiczeń. Wykorzystując to wszystko wysoko kwalifikowana kadra nauczycielska, potrafi bardzo dobrze przygotować uczniów – zarówno w zakresie fachowej wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych – do zdania egzaminów zawodowych oraz w przyszłości do pracy zawodowej lub dalszych studiów na kierunkach drzewnych Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

Tags: dni drzewiarza, technik technologii drewna, drzewiarz Uniwersytet Przyrodniczy wyczarowane z drewna drema

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 150, 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design